20 tys. produktów w ofercie
Konkurencyjne ceny
Szybka wysyłka
98% Klientów poleca ten sklep

Kąpiel rozjaśniająca włosy – proporcje, wykonanie, efekty

 

Zamierzasz bardzo delikatnie rozjaśnić swoje włosy? Szukasz sposobu, który pozwoli zrobić to łagodnie, bez mocnych zabiegów takich jak dekoloryzacja lub rozjaśnianie? Chciałabyś uzyskać włosy jaśniejsze o ton lub dwa, a nawet trzy? Świetnym sposobem na to może być wykonanie tak zwanej kąpieli rozjaśniającej. To zabieg, który z łatwością przeprowadzisz samodzielnie, w domu. Rezultaty będą delikatne, ale zadowalające. Osiągniesz w ten sposób rozjaśnienie włosów – tych naturalnych lub też farbowanych. Jak wykonać kąpiel rozjaśniającą, jakie proporcje zastosować i jakie składniki? Sprawdźmy.

kąpiel rozjaśniająca włosy

Kąpiel rozjaśniająca, a rozjaśnianie

Jaka jest różnica pomiędzy kąpielą rozjaśniającą, a zwykłym rozjaśnianiem jakie dają rozjaśniacze do włosów? Przede wszystkim inny jest efekt. Kąpielą rozjaśniającą uzyskasz znacznie subtelniejszy. Inaczej się ją też wykonuje. Sposób jej przeprowadzenia jest podobny do mycia włosów, ale o tym za chwilę. Zacznijmy od tego, czy w ogóle kąpiel rozjaśniająca jest tym, czego szukasz. Kiedy warto ją wykonać? Jeśli zamierzasz osiągnąć jeden z poniższych celów.

 •  Chcesz rozjaśnić włosy naturalne bądź farbowane o nie więcej niż 2-3 tony.
 • Chcesz przygotować włosy na tonowanie odcieniem jaśniejszym, niż ten, który masz.
 • Chcesz ocieplić efekty wcześniejszej koloryzacji, np. niwelując zielone odcienie.
 • Pragniesz łagodnie rozświetlić i ocieplić swój kolor i za pomocą kąpieli rozjaśniającej nadać im ładny, słoneczny odcień.
 • Zależy Ci na rozjaśnieniu końcówek, uzyskaniu efektu ombre lub sombre, albo refleksów. To także możliwe za sprawą kąpieli rozjaśniającej.
 • Chcesz uzyskać efekt koloru trójwymiarowego za sprawą lekko jaśniejszych refleksów na jasnych włosach.

Rozjaśnienie włosów kąpielą rozjaśniającą

Jeden z powyższych punktów jest Twoim celem? Dobrze, ale zanim zdecydujesz się na kąpiel rozjaśniającą, dobrze oceń obecną kondycję swoich włosów. Czy nie są one zniszczone, słabe, są przesuszone, łatwo się łamią i uszkadzają (tak zwykle bywa po zbyt częstych i mocnych zabiegach)? Jeśli tak, lepiej będzie wstrzymać się z kolejnymi działaniami, do czasu aż odzyskają siły. Pomóż im je odzyskać i stosuj staranną pielęgnacje przez przynajmniej kilka tygodni. Umożliwią Ci to kosmetyki odbudowujące włosy. Wysokiej jakości szampon, odżywka, maska i serum sprawią, że regularnie pielęgnowane włosy odzyskają moc, staną się zdrowsze i odporne na tyle, by kąpiel rozjaśniająca ich nie zniszczyła.

A może z Twoimi włosami wszystko jest w porządku? Jeśli tak, możesz zastosować, nawet kilkukrotnie, kąpiel rozjaśniającą bez obaw. Pamiętaj tylko, by pomiędzy kolejnymi kąpielami rozjaśniającymi zachować przerwę 1-2 tygodniową, dla większego bezpieczeństwa.

Przygotowanie kąpieli rozjaśniającej – jakie proporcje?

Aby wykonać kąpiel rozjaśniającą, będziesz potrzebować następujących produktów:

 • Profesjonalnego rozjaśniacza do włosów – produkt profesjonalny będzie najbardziej bezpieczny.

 • Kremowego oksydantu – wybierz ten, który jest zalecany do danego rozjaśniacza. Jaki oksydant do kąpieli rozjaśniającej zastosować? Jaką ma mieć moc? Zależy to od tego jak silnie rozjaśnione mają być włosy. Dla rozjaśnienia o pół tonu wystarczy stężenie oksydantu 3%. Mocniejsze stężenie – 6% zapewni rozjaśnienie o jeden-dwa tony, natomiast 9 i 12% da nawet o trzy tony jaśniejsze włosy. Nie zaleca się do kąpieli rozjaśniającej dodawanie zwykłej wody utlenionej, ponieważ ma ona niewłaściwą, wodnistą konsystencję.

 • Szamponu bez silikonów z prostym składem – wystarczy porcja jak do umycia włosów.

 • Dwóch łyżek emolientowej odżywki do włosów.

 • Odrobiny ciepłej wody do ewentualnego rozcieńczenia mieszanki, jeśli wyjdzie za gęsta.
 • Potrzebne Ci będą też rękawiczki chroniące dłonie.

Jakie powinny być proporcje oksydantu i rozjaśniacza? Znajdziesz je w sposobie użycia wybranego przez siebie proszku do rozjaśniania. Połącz najpierw te dwa składniki dokładnie je mieszając, a dopiero później dodaj kolejne – szampon i odżywkę, a jeśli będzie zbyt gęste, odrobinę ciepłej wody. Konsystencja powinna być kremowa, aby nie spływała z włosów i by łatwo można było ją rozprowadzić na pasmach.

Jak aplikować mieszankę na włosy?

Zacznij od zwilżenia włosów, tak aby nie były mokre, tylko lekko wilgotne. Nie myj wcześniej włosów, a najlepiej nie myj ich już dzień lub dwa przed. Załóż rękawiczki i nałóż mieszankę na włosy lub te pasma, które chcesz rozjaśniać, np. na końcówki lub pasemka z pominięciem pozostałych włosów. Jeśli Twój odrost jest jaśniejszy, omijaj go. Następnie rozmasuj mieszankę aż się spieni i zostaw ją na włosach. Zacznij liczyć czas i obserwuj jak reagują włosy i jak zmieniają kolor. Co kilka minut możesz delikatnie rozmasować preparat na włosach. Ile trzymać go na włosach? To zależy od tego jak silnie włos reaguje na rozjaśnianie oraz od tego co chcemy uzyskać. Jeśli delikatne refleksy, powinno wystarczyć około 5 minut, jeśli natomiast mocniejsze rozjaśnienie – nawet pół godziny. Z zasady lepsze będzie niższe stężenie aktywatora i dłuższy czas aplikacji, niż mocniejszy oksydant i krótsze działanie.

Na koniec spłucz mieszankę, umyj włosy szamponem i wyrównaj pH włosów zakwaszając je, np. szamponem lub odżywką zakwaszającą.

Efekty kąpieli rozjaśniającej włosy

Powinnaś wiedzieć, że efekty kąpieli rozjaśniającej włosy zawsze są ciepłe. To znaczy, że odcień będzie ciepły w tonacji. To dlatego, że podczas rozjaśniania niszczone są pigmenty, co stopniowo zmienia kolor. Przechodzi on przez ciepłe odcienie brązu, czerwieni, pomarańczu i żółci. Gdzie zatrzyma się kolor podczas kąpieli rozjaśniającej? Wpływa na to wiele czynników – obecny kolor, stężenie preparatu, czas, ale również i indywidualne predyspozycje włosów. Dlatego nie da się idealnie przewidzieć efektów kąpieli rozjaśniającej. Jeśli będą one zbyt słabe, po minimum tygodniu możesz powtórzyć zabieg, a po kolejnym znów. Możesz też stonować kolor włosów na przykład szamponem z zawartością pigmentów, czy też tonerem – farbą, której trwałość jest na około 24 mycia. Możesz wybrać dowolny odcień, na przykład chłodny, aby stonować zbyt ciepłe tony po rozjaśnianiu.

Podobny, choć mniej trwały efekt, jak przy takiej łagodnej koloryzacji, możesz osiągnąć także i kosmetykami do włosów. Jeśli włosy są po kąpieli zbyt żółte, sięgnij po fioletowy szampon, albo odżywkę, które to mają moc ochładzania blondu. Jeśli chcesz ochłodzić brąz, sprawdzą się tu kosmetyki z niebieskimi pigmentami. Najwygodniejszy będzie szampon, który stosować możesz regularnie.

Ciemne lub czarne włosy i kąpiel rozjaśniająca

Jak wiadomo, najtrudniej rozjaśnić jest włosy ciemne lub czarne. Czy uda się to zrobić kąpielą rozjaśniającą? Tak, jeśli masz cierpliwość i nie liczysz na efekt błyskawiczny i mocny zarazem. Z brunetki nie staniesz się nagle blondynką po kąpieli rozjaśniającej. Możesz jednak delikatnie, stopniowo przechodzić z czarnego koloru włosów lub z ciemnych brązów na coraz jaśniejsze poziomy. Jednak pamiętaj, że włosy będą przechodzić przez ciepłe czerwone i rude odcienie. Pomoże Ci wtedy tonowanie włosów, które zneutralizuje te ciepłe tonacje. Toner stosuje się podobnie jak trwałą farbę, po wymieszaniu z oksydantem. Oksydant jednak jest dużo słabszy niż w zwykłych farbach.

Zobacz też: jak rozjaśnić włosy naturalnie?

Najczęściej kąpiel rozjaśniająca z czarnych włosów po jakichś pięciu zabiegach doprowadza włosy do poziomu jasnego brązu. Oczywiście w odstępach czasowych. Pomiędzy zabiegami konieczna jest wzmożona pielęgnacja włosów, ich wzmacnianie i odbudowywanie, aby zabezpieczyć je przed zniszczeniami i utrzymać w dobrej kondycji. Jeśli myślisz, że kąpiel rozjaśniająca w ogóle nie ma znaczenia dla stanu włosów, jesteś w błędzie. Każde rozjaśnienie jest jakimś obciążeniem dla włosów, a nieumiejętnie wykonane może je zniszczyć, nawet nieodwracalnie. Trzymaj się więc zasad i pamiętaj o uważnej pielęgnacji włosów i dostarczanie im dobrych składników. To bardzo ważne, aby Twoje włosy miały nie tylko piękny kolor, ale były również zdrowe i mocne.