20 tys. produktów w ofercie
Konkurencyjne ceny
Szybka wysyłka
98% Klientów poleca ten sklep

Co jest przyczyną wypadania włosów?

 

Stare włosy muszą kiedyś wypaść. Dlatego nic dziwnego, że dziennie każdy traci około 100 włosów. Na ich miejsce szybko bowiem pojawiają się nowe. Cykl życia włosa podzielony jest bowiem na trzy fazy – wzrostu, zanikania i wypadania. Jeśli jednak dochodzi do zaburzenia długości poszczególnych faz, to więcej jest włosów wypadających, niż rosnących. W efekcie powstają problematyczne zakola, a nawet łyse plamy na głowie. Przerzedzona fryzura jest też utrapieniem wielu kobiet. Dowiedz się co jest przyczyną wypadania włosów i sprawdź jak mu zapobiegać?

przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów – kiedy powinna się zapalić czerwona lampka?

Każdego dnia tracisz około 100 włosów. Nic dziwnego, że włosy zostają na szczotce, poduszce czy choćby na podłodze. Muszą zwyczajnie zrobić miejsce dla nowych włosów, a przy tak małych ilościach, nie odczuwasz różnicy. Twoje włosy są tak samo gęste jak były, nie obserwujesz żadnych przerzedzeń, czy co gorsza wstydliwych placków na głowie. To oczywiście nie znaczy, że powinnaś teraz skrupulatnie przeliczać wyczesane na szczotce włosy, by wiedzieć czy dopadł Cię problem łysienia. Warto jednak przyjrzeć się włosom, jeśli rzeczywiście wypadają w większych ilościach, albo co gorsza kiedy zaczynasz obserwować zakola bądź przerzedzenia w okolicach przedziałku. Gubienie większej ilości włosów nie musi oznaczać od razu powodu do wielkiej paniki. Czasem za taki stan odpowiedzialna jest zła dieta, stres albo zwyczajnie zmiany hormonalne. Łysienie jest powolnym procesem i zdecydowanie  w wielu przypadkach można mu zapobiec. Trzeba jednak dobrze rozpoznać przyczyny, by wiedzieć, z czym i w jaki sposób walczyć.

Wypadanie włosów zawsze oznacza łysienie?

Problem z gęstymi i pięknymi włosami może być wynikiem różnego rodzaju chorób np. nadczynności tarczycy. Może być jednak wynikiem stresu albo przebytej ciąży. Dlatego jeśli zauważyłaś, że od jakiegoś czasu na szczotce pozostaje więcej włosów, to być może jest to skutek:

  • niedoboru witamin – naturalnym budulcem włosów jest białko. Jeśli Twoja dieta jest uboga w aminokwasy, witaminy czy właśnie pokłady białka, to włosy będą słabe i kruche,
  • ciąży - wiele kobiet uskarża się na wypadanie włosów po ciąży. Powodem jest znacznie obniżony poziom estrogenu, ale również zubożenie gospodarki mineralno – witaminowej organizmu. Wypadanie włosów może się utrzymać również podczas karmienia piersią, kiedy maluszek wraz z mlekiem wysysa z organizmu młodej mamy spore zapasy minerałów i witamin,
  • regularnego spinania włosów w kucyk czy kok – spinanie włosów, czy zawijanie je na noc na wałki nadwyręża je mocno i osłabia. W efekcie włosy wypadają znacznie częściej ( tzw. łysienie trakcyjne),
  • stresu – w nadmiernych ilościach może również zaburzać prawidłową fazę wzrostu włosa. Podczas stresu nasila się bowiem wydzielanie prolaktyny, która z kolei skutecznie osłabia mieszki włosowe, powodując wypadanie włosów.

Te przyczyny prowadzą jednak jedynie do przejściowego wypadania włosów. Nie grozi Ci więc trwałe  łysienie. Musisz jednak przeciwdziałać takim skutkom, stosując właściwe kosmetyki i dbając o właściwy poziom minerałów czy witamin w organizmie, zwłaszcza żelaza, selenu, czy cynku, a także pozwalając włosom na regenerację – dając im odpocząć od gumek, wałków, czy gorącego powietrza suszarki. Co na wypadanie włosów zadziała? Maski wzmacniające włosy, uzupełnianie białka w diecie, a także herbatki z pokrzywy, czy skrzypu polnego świetnie poprawią kondycję Twoich włosów, a nawet zapobiegną powstawaniu pierwszych placków.

Łysienie – przyczyny i rodzaje

Problem wypadających włosów może być jednak bardziej skomplikowany i złożony. Dlatego nie zawsze wystarczy zmienić dietę, czy sięgnąć po właściwe szampony. Przyczyny wypadania włosów mogą mieć podłoże hormonalne, albo nawet genetyczne, w niektórych sytuacja konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

  • łysienie androgenowe – to problem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Łysienie androgenowe polega na zaburzeniu faz cyklu wzrostu włosa. W przypadku zdrowego włosa faza wzrostu jest wyraźnie dłuższa niż fazy zaniku i wypadania. W przypadku łysienia androgenowego ten cykl zostaje zachwiany. Winne mogą być geny, ale również podwyższony poziom androgenów we krwi (najczęściej testosteronu) czy stres. Przyczyną może być również stosowanie silnych detergentów czy kosmetyków do stylizacji włosów. Łysienie androgenowe jest bardziej zauważalne u mężczyzn – pojawiają się szybko zakola, a włosy stają się wyraźnie rzadsze. U kobiet niezbędne są badania medyczne, ponieważ objawy nie są aż tak widoczne, jak w przypadku mężczyzn.

Co na wypadanie włosów stosować w przypadku łysienia androgenowego? Pomóc mogą np. specjalne szampony, zapobiegające wypadaniu włosów, jednak konieczna jest wizyta u specjalisty, by np. wyrównać poziom androgenów we krwi.

  • łysienie plackowate - jeśli zauważyłeś/aś u siebie mniejsze bądź większe łyse placki na głowie, a także ubytki włosów w brwiach czy rzęsach, to możesz cierpieć na chorobę autoimmunologiczną, zwaną łysieniem plackowatym. To choroba, w której dochodzi do niszczenia mieszków włosowych przez układ odpornościowy. Łysienie plackowate najczęściej występuje u dzieci i osób poniżej 30 roku życia. Może współistnieć z innymi chorobami typu zapalnego, np. z atopowym zapaleniem skóry, czy zapaleniem jelita grubego. Zmiany związane z wypadaniem włosów nie są jednak trwałe, a w miejscu plam, po jakimś czasie pojawiają się nowe włosy. Jeśli takie plamy na głowie, brodzie czy brwiach, obserwujesz również u siebie, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Wypadanie włosów u kobiet – ciąża, antykoncepcja a często nieprawidłowa dieta

Co jest przyczyną wypadania włosów u kobiet? Powiązane może być ono nie tylko z różnego rodzaju chorobami (np. niedoczynnością czy nadczynnością tarczycy), ale również np. ze stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Problemem tutaj jest zachwiana gospodarka hormonalna, w efekcie czego dochodzi do nadprodukcji androgenów i osłabiania mieszków włosowych. Wypadanie włosów może być powiązane również z menopauzą, albo odstawieniem środków antykoncepcyjnych. W każdym z tych przypadków możesz jednak skutecznie temu przeciwdziałać. Sięgaj po odpowiednie szampony na wypadające włosy, odżywki, a nawet suplementy diety. Co, jeśli młode mamy obserwują u siebie wypadanie włosów po ciąży? Powinny zadbać o wyższy poziom witamin i minerałów w diecie, a także sięgać po specjalne szampony i odżywki do włosów. Warto czasem zmienić fryzurę na krótszą, by nie naciągać dodatkowo włosów przy spinaniu ich w kucyk czy kok. O włosy warto jednak zadbać już w okresie ciąży – odpowiednie witaminy, masaże głowy, czy stosowanie specjalnych masek, minimum raz w tygodniu z pewnością również zapobiegnie nadmiernemu wypadaniu włosów.

Skuteczne sposoby na wypadanie włosów

Wypadaniu włosów możesz skutecznie przeciwdziałać również w domu, stosując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, czy sięgając po właściwe kosmetyki.

Twoje szampony do włosów powinny zawierać:

  • retinol ( witaminę A1),
  • biotynę,
  • witaminę E,
  • witaminę B5.

Te witaminy znajdziesz również w mleku krowim, maśle, orzechach, bananach, czy brokułach. Warto więc przyjrzeć się swojej diecie i jeśli obserwujesz u siebie łysienie czy nadmierne wypadanie włosów, to sięgaj częściej po tego typu produkty.

Domowe zabiegi – w trosce o mocne i zdrowe włosy