20 tys. produktów w ofercie
Konkurencyjne ceny
Szybka wysyłka
98% Klientów poleca ten sklep

Pigmentowanie włosów siwych i rozjaśnianych – na czym polega?

 

Pigmentowanie włosów, czy też inaczej pigmentacja lub repigmentacja włosów – co kryje się pod tymi nazwami? Jest to technika tak zwanej prekoloryzacji. Jej celem jest wstępne przygotowanie włosa na docelowe pokrycie go kolorem. Kiedy stosuje się pigmentowanie? Wtedy, gdy z jakiegoś powodu włosy nie są w stanie równomiernie i trwale pokryć się kolorem podczas standardowej koloryzacji. Dzieje się tak wtedy, gdy włosy są np. kilkukrotnie rozjaśniane. Gdy chcesz je przyciemnić, może się to nie udać bez pigmentacji. Podobnie jest z włosami siwymi, które mogą być oporne na przyjmowanie pigmentów podczas koloryzacji. Dobrze jest więc przygotować je, by pigmenty z farby zadziałały tak, jak powinny. Jak to zrobić?

pigmentowanie włosów

Decydując się na prepigmentację włosów, musimy pofarbować włosy w dwóch etapach. Pierwszy polega na pokryciu włosa swojego rodzaju podkładem – farbą, na którą później nakładana jest kolejna farba, w kolorze jaki chcemy osiągnąć. Brzmi skomplikowanie? Wcale nie! Za chwilę dokładnie wyjaśnimy co i jak. Najłatwiej jest oczywiście wykonać taki zabieg u profesjonalisty odwiedzając dobry salon fryzjerski. Jednak możesz też wykonać pigmentowanie włosów w domu, co będzie na pewno bardziej ekonomiczne. Pamiętaj, by trzymać się wytycznych i koniecznie zastosować odpowiednie produkty do repigmentacji włosów. Ważne, aby były to dobrej jakości farby do włosów profesjonalne.

Pigmentacja włosów – w jakich przypadkach warto ją wykonać?

Częstym przypadkiem, w którym zalecana jest pigmentacja włosów jest posiadanie włosów zniszczonych i przesuszonych po rozjaśnianiu. Rozjaśnianie polegające na wywabianiu pigmentów z włosa jest dość inwazyjnym zabiegiem, dlatego jeśli włosy nie są w najlepszym stanie, warto dać im odpocząć od wybarwiania. Wiele pań wybiera wtedy ciemniejszy kolor włosów, często taki, który jest podobny do naturalnego koloru. Wówczas odrosty nie są tak widoczne i można farbować włosy znacznie rzadziej, jednocześnie zajmując się ich regeneracją i wzmocnieniem. Przyciemnienie włosów rozjaśnianych może być też wynikiem zwykłej ochoty na wyrazistą zmianę – wcale nie muszą być one zniszczone. Jeśli więc chcesz przejść z jasnego blondu np. na ciemny blond, brąz lub nawet ciemny brąz, zalecana będzie prekoloryzacja.

Przyciemnianie włosów bez prekoloryzacji?

Przyciemnianie włosów bez prekoloryzacji może być ryzykowne. Jeśli włos był wcześniej wiele razy rozjaśniany lub jest siwy, może nie zechcieć przyjąć do swojego wnętrza nowych barwników z farby do włosów. Jeśli nawet pozwoli im wejść, to tylko częściowo i na chwilę. Co to oznacza? Że kolor będzie nierównomierny i szybko wymyje się z włosa. Efektem może być również niechciany odcień, np. zieleni. Wszystko to możesz zniwelować wykonując pigmentowanie włosów siwych, czy rozjaśnionych. W ten sposób kolor będzie równomierny i trwały, nie będzie szybko się wypłukiwał. Uwaga jednak na farbowanie włosów bardzo mocno zniszczonych lub odwodnionych – lepiej skonsultować je ze specjalistą zanim kolejny raz je pofarbujesz. W takim przypadku bezpieczniej będzie zaczekać z farbowaniem i wdrożyć zaawansowany plan naprawczy i nawilżający włosy. 

Jak wykonać pigmentowanie włosów?

Istnieje wiele różnych sposobów na repigmentację włosów. Każdy fryzjer ma swoją ulubioną technikę, którą stosuje u swoich klientek. Jednak główne zasady są podobne, dlatego warto wybrać sposób, który jest popularny wśród pań samodzielnie koloryzujących swoje włosy. Od czego zacząć? Od wybrania odpowiednich farb. Aby to zrobić, spójrz na paletę kolorów i ich oznaczenia numeryczne.

W palecie kolorów znajdują się zawsze tzw. podstawowe odcienie. Najczęściej są one opisane jedną cyfrą lub z zerem po przecinku lub też cyfrą i literą N. To właśnie tak zwana natura, która jest niezbędna do wykonania prekoloryzacji. Wiesz jaki kolor włosów chcesz docelowo osiągnąć? Najpierw wybierz farbę w odcieniu naturalnym na tym samym poziomie. Przykład: chcę mieć złocisty ciemny blond w odcieniu 6,3. Potrzebuję więc odcienia podstawowego – 6 (6,0 lub 6N) oraz drugiej farby – w odcieniu  6,3 oraz dopasowanego oksydantu. W wyborze farby, może pomóc Ci ranking najlepszych farb do włosów.

Masz już potrzebne farby do włosów? Pierwszą, naturalną farbę wymieszaj ze zwykłą nieprzegotowaną wodą (ilość niewielka, tak by dało się łatwo nałożyć farbę na włosy). Omijaj w tym etapie odrosty. Po 5-10 minutach, czas na kolejną farbę, nałożoną bez zmywania poprzedniej. Najpierw należy ją wymieszać z oksydantem 3-6% w zależności od stopnia przyciemnienia i stanu włosów. Stosunek proporcjonalny farby i oksydantu jest opisany na opakowaniu farby, najczęściej jest to 1:1 lub 1:1,5. Dalej postępuj zgodnie z instrukcją użycia, w której będzie zawarty również czas trzymania mieszanki na włosach.

Jaka farba do prekoloryzacji włosów?

Podsumowując – do przeprowadzenia zabiegu repigmentacji włosów w domu, potrzebne Ci będą dwie farby z tej samej firmy i serii oraz oksydant rekomendowany przez producenta farb. Bardzo ważna kwestia to wybór samych produktów. Warto postawić na farby profesjonalne czyli fryzjerskie, ponieważ te sklepowe mogą nie dać spodziewanego efektu. Dlaczego? Ponieważ profesjonalne farby mają większe nagromadzenie pigmentów, które mają wysoką skuteczność w docieraniu do odpowiednich warstw włosa. Co istotne, takie farby mają skład ulepszony o specjalne technologie ochraniające włosa przed niszczeniem oraz kompleksy odżywiające i nawilżające włosy już podczas koloryzacji. Efekt? Długotrwały, bardzo głęboki i wyrazisty, jednolity piękny kolor oraz zdrowy blask i gładkość.

Pigmentowanie siwych włosów męskich

Kolejna metoda na repigmentowanie włosów, która ma wielu zwolenników szczególnie pośród mężczyzn (choć wcale nie jest dla nich zarezerwowana) jest odsiwianie włosów. Jego zadaniem jest przywrócenie naturalnych pigmentów we włosie, czyli powrót do swojego koloru włosów. Odsiwiacze do włosów można dostać w wielu różnych postaciach – kremów do odsiwiania, czy też pianek, płynów czy szamponów. Zaletą ich jest bardzo naturalny efekt delikatnego ukrycia siwizny, bez efektu wyrazistej zmiany koloru. Użycie odsiwiaczy jest też bardzo proste i wygodne.

Jakie są rezultaty pigmentacji włosa?

Jeśli wykonasz wszystko jak należy i zastosujesz odpowiednie kosmetyki dobrej jakości, efekty pigmentowania włosów będą rewelacyjne – kolor będzie równomierny, nasycony i lśniący, a przy tym bardzo trwały. Koniec z wymywaniem koloru i nieestetycznymi plamami. By utrzymać ten efekt przez maksymalnie długi czas, nie zapomnij o dobrej pielęgnacji włosów – stosowaniu dobrego szamponu, odżywki i maski do włosów farbowanych. Koniecznie sięgnij po dobrą pielęgnację kosmetykami profesjonalnymi, a Twoje włosy pięknie się za to odwdzięczą!