20 tys. produktów w ofercie
Konkurencyjne ceny
Szybka wysyłka
98% Klientów poleca ten sklep

Jakie wymagania są potrzebne, by otworzyć salon fryzjerski?

 

Otwarcie każdej działalności gospodarczej wymaga dopełnienia mniejszej bądź większej ilości formalności. W przypadku salonu fryzjerskiego zdecydowanie większej, ponieważ konieczne będzie m.in. spełnienie wymogów Sanepidu. Wiedząc jednak od czego zacząć i w jakim czasie, co zgłosić, z pewnością nowy właściciel łatwo i szybko otworzy swój wymarzony salon fryzjerski. O czym pamiętać na początku tej drogi?

wymagania do otwarcia salonu fryzjerskie

Od czego zacząć?

Owszem bez zezwolenia Sanepidu czy zgłoszenia działalności gospodarczej w urzędzie miasta niczego nie rozpoczniemy. Nie mniej jednak na samym początku ważne są również inne kwestie, jak np.:

Musimy wiedzieć:

 • jakie ceny oferować,
 • jakie usługi cieszą się zainteresowaniem,
 • czego nie ma jeszcze w okolicy
 • i gdzie najlepiej będzie widoczny nasz salon.

Bez tego trudno nam będzie funkcjonować w przyszłości.

Tak naprawdę dopełnienie formalności urzędowych nie zajmie nam zbyt wiele czasu, natomiast pracowników z Sanepidu możemy zaprosić dopiero, jak już urządzimy salon. Musimy bowiem spełnić odpowiednie kryteria – np. fotele fryzjerskie muszą mieć właściwie obicie, stworzenie odpowiednich pomieszczeń – zaplecze, urządzenia sanitarne itd. Dlatego na początku ważne jest, by znać kryteria, według których musimy urządzić salon, a więc między innymi:

 • ściany, przy umywalkach koniecznie należy pokryć wodoodpornym materiałem co najmniej na wysokość 1,6m,
 • w zakładzie powinien być dostęp do zimnej i ciepłej wody a także do instalacji kanalizacyjnej, posiadając myjnie fryzjerskie to absolutna konieczność,
 • niezbędne jest wydzielanie pomieszczeń sanitarnych, miejsc do przechowywania środków czystości, osobnych do przechowywania takich produktów jak kosmetyki do włosów, a także miejsca na odpady.

Ważne: zapoznaj się z naszym wpisem "Zobacz jakie meble i narzędzia będą przydatne w Twoim salonie!" dzięki któremu dowiesz się dokładnie jak wyposażyć salon fryzjerski.

Wszystkie wymagania są ujęte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. Przy urządzaniu salonu należy się więc z nimi dokładnie zapoznać i przestrzegać wszystkich zapisów.

Rejestracja działalności gospodarczej.

Właściwie nie ma konieczności, by podczas urządzania salonu właściciel miał już rozpoczętą działalność. Z drugiej jednak strony, będzie to konieczne do wynajęcia lokalu i podpisania umowy najmu.

Salon fryzjerski może otworzyć każdy, również samouk. Realizację formalności zaczynamy od wypełnienia formularza CEIDG – 1 (wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Następnie osobiście, mailowo bądź listem poleconym składamy go we właściwym urzędzie miasta bądź gminy. Wraz ze złożeniem wniosku otrzymamy nie tylko zezwolenie na prowadzenie działalności, ale również numer NIP, REGON. Urząd również przesyła właściwą informację do ZUS i US.

Kolejne kroki trzeba skierować do ZUS i Urzędu Skarbowego

Na pierwszą wizytę w ZUS mamy tylko siedem dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej. W tym czasie konieczne jest wypełnienie wniosku ZUA, na podstawie którego będziemy w przyszłości opłacać składki społeczne i zdrowotne. Również jeśli planujemy zatrudnić personel, musimy zgłosić wszystkie zatrudnione osoby zarówno w Państwowym Inspektoracie Pracy, jak i w ZUS. Na to mamy również siedem dni od chwili podpisania umowy o pracę.

zus

Także w Urzędzie Skarbowym musimy uregulować kwestię z odprowadzaniem VAT. Każdy przedsiębiorca, który deklaruje przychód mniejszy niż 150 000 złotych w skali roku, może ubiegać się o zwolnienie z podatku VAT. Vat musimy zarejestrować najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia świadczenia usług.

urząd skarbowy

Masz obowiązek posiadania kasy fiskalnej

Od pierwszego dnia prowadzenia działalności masz obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Dlatego przed otwarciem salonu konieczny jest zakup takiej kasy. Jeśli otwierasz salon, to możesz od obrotu odliczyć 90 % ceny netto zakupu kasy, nie więcej jednak niż 700 złotych.

Na koniec odwiedzi Cię Sanepid

W ciągu 14 dni od daty rozpoczęcia działalności składamy wniosek zgłoszeniowy w Wojewódzkim Inspektoracie Sanitarnym. W tym wniosku należy zawrzeć wszystkie niezębne informacje na temat salonu i panujących w nim warunków. Dlatego jest niezwykle ważne, by salon dostosować do wszelkich wymogów sanitarnych. Otwarcie salonu może nastąpić dopiero po odebraniu go przez Inspektorat Sanitarny.

inspektor sanitarny

Jeśli zamierzasz słuchać muzyki bądź udostępniać filmy

To masz obowiązek wykupić licencję i odprowadzać stosowne opłaty do Organizacji Zbiorowego Zarządzania. Opłaty uiszczane są miesięcznie albo jednorazowo. Jeśli chcemy uniknąć tego rodzaju kosztów, to pozostaje nam odtwarzanie plików muzycznych z domeny publicznej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zgodnie z prawem, ZAIKS pobiera opłaty, jeśli odtwarzanie utworów komercyjnych przekłada się na wyższe dochody danego punktu usługowego czy gastronomicznego. W przypadku salonów fryzjerskich to bardziej kwestia prywatnego odbioru. Dlatego, jeśli słuchamy w salonie np. radia i ZAiKS upomina się o abonament, to możemy się odwołać do art. 24 prawa autorskiego, zgodnie z którym publiczne odtwarzanie utworów w miejscu pracy jest dozwolone, pod warunkiem, że nie wiąże się bezpośrednio z osiąganiem korzyści majątkowych za słuchanie muzyki.

legalne radio

Salon fryzjerski otworzymy więc gdy:

 • zarejestrujemy działalnością gospodarczą,
 • złożymy odpowiednie wnioski w ZUS i Urzędzie Skarbowym,
 • zakupimy kasę fiskalną,
 • sanepid wyda pozytywną opinię o salonie.

Do nieobowiązkowych ale przydatnych kwestii natomiast należy:

 • konto firmowe w banku,
 • pieczątka,
 • wizytówka i ulotki reklamowe.

Całe wyposażenie salonu kosmetycznego i fryzjerskiego możesz zakupić w atrakcyjnych cenach w naszej hurtowni. Serdecznie zapraszamy do kontaktu. Czekają na Ciebie super rabaty!

logo pro-sprzet