20 tys. produktów w ofercie
Konkurencyjne ceny
Szybka wysyłka
98% Klientów poleca ten sklep

Jak farbować włosy w domu? ABC domowej koloryzacji włosów

 

Kombajny kosmetyczne

Zabieg farbowania włosów z powodzeniem można przeprowadzić we własnym domu. Z pomocą mamy, przyjaciółki, a nawet samodzielnie zmienimy kolor włosów, także z efektem jaśniejszych refleksów. Jak farbować, co przygotować i jak dobrać farbę aby koloryzacja była udana?

farbowanie włosów w domu

Dobierz kolor i odpowiednią farbę

Z kupnem farby do włosów nie ma dziś najmniejszego problemu. Zarówno pod względem koloru, składu, jak i przydatnych rozwiązań, znajdziemy coś dla siebie. Przy wyborze farby nie kierujmy się jednak jedynie ceną czy marką producenta.

Ważne jest również:

 • by farba w jak najmniejszym stopniu pogarszała kondycję włosów. Dlatego wybieraj farby bez amoniaku, a z naturalnymi i ochronnymi składnikami.
 • na pudełku farby znajdziesz swój odcień włosów i sprawdzisz, jaki rezultat uzyskasz po farbowaniu. To jest ważne, zwłaszcza w przypadku ciemnych włosów, na których nie każdy kolor będzie dobrze widoczny.
 • ilość farby dobierz do długości włosa. Na krótkie i półdługie wystarczy jedno opakowanie. Na włosy długie potrzebne będą dwa opakowania, chyba że zamierzasz jedynie pokryć odrosty bądź siwe włosy.
 • Co potrzebujesz do farbowania?

 • ręcznik bądź pelerynki jednorazowe (do farbowania koniecznie załóż najlepiej jakąś starą koszulkę),
 • grzebień do rozczesania włosów i ich podzielenia,
 • miseczkę do wymieszania farby, (jeśli brak jest aplikatora w zestawie),
 • klipsy do spinania włosów,
 • pędzelek do nakładania farby,
 • Chusteczki do usuwania farby. Ochronimy w ten sposób skórę przed zafarbowaniem.
 • Gdziekolwiek przeprowadzasz zabieg, pamiętaj, by zabezpieczyć przestrzeń wokół siebie. Jeśli skapnie Ci farba, plamy będą trudne do usunięcia, zarówno z mebli, dywanu, jak i ubrań czy paneli.

  Przygotuj się do zabiegu

  Idealnie jest, gdy włosy są trochę przetłuszczone, gdyż nagromadzone na nich sebum spełni funkcję ochronną przed szkodliwym działaniem farby. Jeśli jednak myjesz włosy codziennie, to też spokojnie możesz nałożyć farbę i mieć pewność, że uzyskany efekt będzie udany. Zanim wymieszasz farbę i nałożysz rękawiczki, uważnie przeczytaj instrukcję. Musisz wiedzieć, co należy ze sobą wymieszać, jak długo pozostawić farbę na włosach bądź, czego nie robić. Dobrze jest wcześniej wykonać test alergiczny, o czym również przeczytasz w instrukcji.

  Jak przeprowadzić koloryzację?

  Jeśli już owinęłaś ramiona ręcznikiem i założyłaś rękawiczki, to jesteś gotowa do nakładania farby. Najlepiej podziel sobie włosy na cztery części. W tym celu wykonaj przedziałek na środku wzdłuż głowy i drugi w poprzek, od ucha do ucha. Nie jest to łatwe, jeśli włosy farbujesz bez wsparcia drugiej osoby. Jeśli jednak zrobisz przedziałek tylko na środku głowy, a następnie grzebieniem wydzielisz, do nakładania farby, pasma, to również sobie poradzisz. Zaczynaj od środka głowy i przesuwaj się w stronę karku.

  Jeśli włosy farbujesz pierwszy raz, to farbę nałóż na ich całej długości, a po skończonym zabiegu delikatnie wmasuj, by mieć pewność, że je równomiernie pokryjesz. Jeśli Twoim celem jest tuszowanie odrostów bądź siwych włosów, to farbę nałóż tylko na odrastającą część włosów i pozostaw na 20 minut, a dopiero potem nałóż resztę farby na pozostałą część włosów i odczekaj jeszcze kolejnych 10 minut.

  Następnie spłucz. Najpierw zwilżamy włosy niewielką ilością wody i masujemy je delikatnie, doprowadzając do wytworzenia się piany. Dopiero potem porządnie spłukujemy farbę letnią wodą. Następnie nakładamy odżywkę, dołączoną do farby bądź wykonujemy płukankę octową (dwie łyżki octu jabłkowego na szklankę ciepłej wody).

  Refleksy

  W celu uzyskania refleksów, zakupujemy jeszcze jedną, o ton jaśniejszą farbę, którą małą, wąską szczoteczką (może być do zębów) nakładamy na wybrane, wcześniej wysuszone pasma włosów. Farbę pozostawiamy na włosach około 20 – 30 minut (szczegóły w instrukcji), następnie spłukujemy i nakładamy odżywkę.

  Uwaga! Jeśli chcemy uzyskać efekt jaśniejszych refleksów, to odżywkę na włosy nakładamy dopiero po całym zabiegu! Po pierwszym farbowaniu włosy więc jedynie spłukujemy i suszymy.