Odżywianie włosów – 5 najlepszych sposobów na odżywienie włosów

Co i kiedy stosować na włosy, by osiągać właściwe efekty bez ich nadmiernego przeciążania, przetłuszczania? Oprócz standardowego nakładania odżywki warto sięgać również po oleje, maski, wcierki, czy nawet domowej roboty płukanki. Na kompleksowe odżywianie włosów idealny będzie sobotni wieczór, ale jeśli nie mamy zbyt dużo czasu, to zabiegi możemy wykonywać także osobno. Co i kiedy więc stosować?

 odżywianie włosów

Oleje, nafty i wszelkiego rodzaju maski zawsze przed myciem włosów

Wszystkie produkty, które natłuszczają i obciążają nasze włosy, stosujemy albo wieczorem, by pozostawić je na naszych włosach na całą noc (np. oleje) albo na kilka godzin przed myciem włosów. Wszelkiego rodzaju olejki do włosów wcieramy na całej długości włosów i pozostawiamy na dłuższy czas, minimum kilka godzin. Maski do włosów, które obciążają nasze włosy, również dobrze jest nałożyć przed umyciem głowy, te jednak spłukujemy już po 30 minutach. Wysmarowane maską włosy zawijamy w ciepły ręcznik i po 20 – 30 minutach płuczemy letnią wodą. Dla domknięcia łusek włosa możemy zastosować płukankę, przy włosach farbowanych i zniszczonych dobrze sprawdzi się płukanka z octu jabłkowego.

Wcierki do włosów

Wcierki mają za zadanie odżywić i pobudzić do pracy skórę głowy. Wcierki też są dobrym antidotum na wypadanie włosów. Dlatego przy problemach z rzadkimi włosami czy nadmiernie wypadającymi, wcierki warto stosować regularnie. Miksturę nakładamy po umyciu włosów i zawsze na lekko wilgotne włosy. Co tu jest ważne, to dobór wcierki. Te z dodatkiem alkoholu mogą podrażniać skórę głowy, dlatego do częstszego stosowania kosmetyku dobierajmy kompozycje ziołowe, bez dodatku alkoholu czy silikonów. Na rynku dostępne są też wcierki, zawierające w swoim składzie oleje, te należy również stosować przed myciem głowy, tak by nie obciążały włosów.

Zabezpieczamy końcówki

Efekt błyszczących i gładkich włosów zawdzięczamy między innymi ładnym i niepołamanym końcówkom. Ostatnim więc z zabiegów pielęgnacyjnych, stosowanym najlepiej po każdym myciu głowy jest zabezpieczanie końcówek. Wcieramy specjalne serum na zniszczone końcówki. Uwaga zarówno serum, jak i olejek nakładamy w bardzo małych ilościach. Najlepiej wcześniej rozgrzewamy niewielką ilość kosmetyku w dłoniach, a następnie lekko gładzimy same końcówki włosów. Na rynku dostępne jest też bardzo dobre serum arganowe albo jedwab w płynie. Warto wypróbować różne kosmetyki i dobrać taki, który najlepiej pasuje do naszych włosów.

Włosy lubią różnorodność!

Zarówno skóra głowy, jak i same włosy przyzwyczajają się do konkretnego kosmetyku i stają się jakby odporne na jego działanie. Dlatego dobrze, jeśli zakupimy różnego rodzaju odżywki, tym bardziej że z pewnością i tak potrzebujemy wsparcia w różnym zakresie. Dobrze, więc jeśli kupimy np.:

I za każdym razem zastosujemy inną. Podobnie jest z szamponami i odżywkami.

Bądź ekspertem i twórz sama odzywki i maski

Płukanki, a nawet odżywki do włosów z powodzeniem możesz wykonać sama w domu. Wystarczy, że w aptece zakupisz np. witaminy w kroplach i dodasz je do odżywki. Również możesz zakupić keratynę czy elastynę i także dodać je do maski, czy odżywki. Taką odżywkę trzymaj dłużej na głowie, a potem tradycyjnie spłucz letnią wodą. Płukanki są idealne, by zamykać łuski włosa, szczególnie jest to ważne po farbowaniu włosów, dla lepszego utrwalenia koloru. Płukanki, które także przygotujesz samodzielnie, wzmacniają też osłabione włosy, działają przeciw wypadaniu albo wspomagają w utrzymaniu pięknego koloru, np. blond. Dlatego warto nimi płukać włosy, jeśli nie po każdym myciu, to przynajmniej kilka razy w tygodniu.

PS. w całym artykule zapomnieliśmy wspomnieć o keratynowym prostowaniu włosów, które potrafi zdziałać cuda ze zniszczonymi włosami. Sam zabieg nie należy do przyjemnych ze względów na zapachy ale bardzo szybko możemy zapomnieć o zniszczonych włosach.

 

 

Dodaj komentarz