20 tys. produktów w ofercie
Konkurencyjne ceny
Szybka wysyłka
98% Klientów poleca ten sklep

Jaki oksydant do farby? Dobierz stężenie i proporcje

 

Pewnie nie raz obserwowałaś przygotowanie mieszanki do koloryzacji u fryzjera. A może farbujesz włosy sama i wiesz co to takiego oksydant, jednak wciąż nie jesteś pewna jak dobrać odpowiednie stężenie i proporcje? Przeczytaj ten wpis i dowiedz się jaki oksydant do farby będzie odpowiedni. Podpowiemy Ci także co to jest utleniacz do włosów i jak go bezpiecznie używać.

oksydanty

Dobranie oksydantu do farby to nic trudnego. Gdy już dowiesz się jak to zrobić, możesz spokojnie farbować włosy w domu przy użyciu profesjonalnych produktów fryzjerskich. To klucz do osiągnięcia takiego efektu, jak po wyjściu z salonu.

Co to takiego oksydant?

Oksydant swój skład opiera na wodzie utlenionej, która od pokoleń jest stosowana jako środek rozjaśniający. Dlatego specyfik ten znany jest także pod nazwą utleniacz. Oxydanty dostaniesz w sklepach z profesjonalnymi kosmetykami fryzjerskimi (zobacz oxydanty). Taką emulsję trzeba zmieszać z kremem koloryzującym przed nałożeniem na włosy. W przypadku nieprofesjonalnych farb sklepowych, oksydant jest dołączany do zestawu.

Bez utleniacza, żadna farba nie da efektu, bo przygotowuje on włosy do przyjęcia nowych barwników, usuwając stare. Odpowiedzialny jest za to właśnie tlen w odpowiedniej dawce. Im go więcej, tym silniejsze działanie odbarwiające. Oksydant musi więc być na tyle mocny, by przygotować grunt pod nowy kolor, ale nie zbyt silny, by nie zniszczyć włosów.

Jak wybrać stężenie oksydantu?

Jeżeli rozjaśniacz, który dodasz do farby, będzie za słaby, włosy nie utlenią się wystarczająco i efekt koloryzacji nie będzie widoczny. Natomiast jeśli wybierzesz za silny utleniacz, może on za mocno rozjaśnić włosy, a wtedy kolor może razić żółtymi odcieniami. Można jednak łatwo uniknąć takich sytuacji - wystarczy właściwie dobrać stężenie oxydantu. Najpopularniejsze stężenia to 3, 6, 9 oraz 12%. Które będzie odpowiednie?

oksydant 12% - to silne stężenie, na które rzadko decydują się nawet profesjonalni fryzjerzy. Nieprawidłowo użyta „dwunastka” może wyrządzić krzywdę skórze oraz włosom. Dlatego nie radzimy stosować go podczas samodzielnego farbowania;

oksydant 9% - jest w stanie zauważalnie i mocno rozjaśnić włosy nawet o 3 tony;

oksydant 6% - rozjaśni włosy o 2 tony,  polecany też do farbowania siwych włosów oraz do przyciemniania koloru;

oksydant 3% - będzie dobry do odświeżenia koloru, przyciemnienia go lub delikatnego rozjaśnienia o jeden ton;

Jak sprawdzić, o ile tonów chcesz rozjaśnić włosy? Ton wyznacza główny numer, który znajdziesz na opakowaniu farby. Skala rozpoczyna się od najciemniejszych i kończy na najjaśniejszych.  Numer 1 oznacza więc czarny, a 10 i ½ to najjaśniejszy z blondów. Sprawdź więc paletę kolorów i oblicz o ile tonów chcesz rozjaśnić włosy. Nie wybieraj zbyt silnego oksydantu dla lepszego efektu, bo ryzykujesz tu tzw. spaleniem włosów.

Proporcje farby i utleniacza

By farba w połączeniu z utleniaczem dała dobry efekt, oba składniki muszą mieć odpowiednie proporcje. Jakie? To zależy od wybranej przez Ciebie farby. Proporcje podaje producent produktu, zwykle na opakowaniu farby lub w ulotce. Na przykład proporcja 1:1 oznacza, że trzeba wymieszać składniki pół na pół. Jeśli jest to 1:2 – do każdych 50g kremu koloryzującego, trzeba dodać 100g oksydantu. Do odmierzania ilości najlepiej użyć wagi fryzjerskiej bądź kuchennej.

W odróżnieniu od farb nieprofesjonalnych - sklepowych, które utleniacz mają dołączony w opakowaniu, farby fryzjerskie wymagają samodzielnego dobrania oksydantu. Niektóre farby profesjonalne mają określony przez producenta typ oksydantu i zawierają taką informację opisie kosmetyku.

Oxydant niszczy włosy? Nie, jeśli użyjesz go właściwie

Obawiasz się, że oksydant zniszczy włosy? To dobrze, że bierzesz to pod uwagę, bo farbowanie zawsze trzeba wykonywać z głową. Nie ma powodu do obaw, jeśli chcesz zmienić kolor delikatnie. Jeżeli jednak chcesz zrobić na głowie prawdziwą rewolucję i zamierzasz mocno rozjaśnić swoje włosy, powinnaś wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Po pierwsze, przyjrzyj się swoim włosom i określ w jakiej są kondycji. Jeżeli są bardzo zniszczone i zmęczone licznymi wcześniejszymi zabiegami, lepiej nie narażaj ich na kolejne. Lepiej będzie, jeśli najpierw wzmocnisz je używając kosmetyków przeznaczonych do regeneracji zniszczonych włosów. Ważne są też zdrowe końcówki - podetnij je jeśli trzeba. Także już po rozjaśnianiu, zapewnij włosom odpowiednią intensywną pielęgnację. Aby wyglądały pięknie i zdrowo, zachwycały blaskiem i gładkością, sięgnij po profesjonalne szampony do włosów, odżywki i maski dopasowane do potrzeb Twojego rodzaju włosów. W przypadku widocznych zniszczeń, zastosuj profesjonalną kurację odbudowującą.

Czy są przeciwwskazania do rozjaśniania włosów? Poza mocno zniszczonymi i osłabionymi włosami, są to z pewnością problemy skórne. Jeśli skóra głowy ma tendencje do silnych podrażnień, lepiej będzie odstawić utleniacz. Nie zaleca się też utleniania w ciąży.

Jeżeli natomiast Twoje włosy mają się dobrze i nie widzisz przeszkód, by je pofarbować, pozwól sobie na nowy, choćby najbardziej ekstrawagancki kolor. Sięgnij po farby fryzjerskie, a efekt z pewnością Cię pozytywnie zaskoczy. W szerokich paletach z pewnością znajdziesz odcień, który będzie tym jedynym! Koniecznie zobacz jak pofarbować włosy w domu.