Jak pielęgnować włosy? 6 zasad, które musisz znać!

Sekret zadbanych włosów tkwi nie tylko w odpowiedniej pielęgnacji czy zdrowym odżywianiu się, ale przede wszystkim w wiedzy o nich. Dopiero, kiedy będziemy wiedzieć, jaki rodzaj włosów mamy, określimy swój typ skóry, to dobierzemy właściwe kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Jak więc pielęgnować się włosy, by uzyskać ich zjawiskowy wygląd na wiele kolejnych lat?

jak pielęgnować włosy

1. Jak dobrać szampon i odżywkę do włosów?

Czy wiesz, że szampon dobieramy nie do rodzaju włosów ale do rodzaju skóry? Natomiast odżywkę do rodzaju włosów bądź ich uszkodzenia? No tak, ale jak więc dobrać kosmetyki, jeśli nie wiemy nic o swoich włosach? Dlatego na początek, by zacząć właściwie dbać o włosy, trzeba określić ich rodzaj, grubość i porowatość.

Jaki masz rodzaj skóry głowy?

To czy skóra Twojej głowy jest:

 • sucha, (częste swędzenie głowy, odczucie nieprzyjemnego ściągania skóry, włosy matowe z rozdwojonymi końcówkami),
 • normalna,
 • przetłuszczająca się, (włosy się często przetłuszczają, pojawia się łupież),
 • wrażliwa, (odczucie swędzenia, zaczerwienienia na skórze),
 • z łupieżem,

możesz szybko zweryfikować na podstawie wyglądu włosów i reakcji skóry. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ zadaniem szamponu jest przede wszystkim oczyszczenie skóry głowy z wszystkich zanieczyszczeń i resztek kosmetyków. Dobranie niewłaściwego szamponu będzie przekładać się więc nie tylko na nieprzyjemne uczucie np. swędzenia, ale może prowadzić do częstszego przetłuszczania się włosów.

Jak dobrać szampon?

Szukając właściwych dla siebie kosmetyków, kierujemy się nie tylko ich składem, ale przede wszystkim przeznaczeniem.

zobacz szampon do włosów odpowiedni dla swoich włosów

Najprościej jest w przypadku skóry normalnej, a więc bez podrażnień, skłonności do zaczerwień, przetłuszczania, pojawiania się łupieżu czy efektu ściągania skóry. Do takiej skóry dobry będzie każdy szampon. Do skóry wrażliwej czy suchej stosujemy szampon nawilżający, a więc bogaty w humektany czy emolienty. Emolienty zapobiegają utracie wody z organizmu. Zwracamy więc uwagę, czy w szamponie są:

 • alkohole tłuszczowe np. decyl alcohol,
 • oleje (mineralne bądź roślinne), które zdecydowanie są wsparciem dla suchej skóry.

Tłusta skóra potrzebuje odtłuszczenia, a czasem nawet złuszczenia. Jeśli pojawił się łupież, powinniśmy szukać szamponów przeciwgrzybicznych i przeciwłupieżowych. Dla skóry wrażliwej idealny będzie szampon bardzo łagodny, ale ważniejsze jest ustalenie przyczyny podrażnienia. Dlatego najpierw weryfikujemy, który z kosmetyków powoduje zaczerwieniania czy swędzenia i co ma w swoim składzie. Pomocna może być wizyta u dermatologa.

Jak i kiedy myć włosy?

Okazuje się, że również sama technika mycia włosów ma dla ich kondycji i wyglądu bardzo duże znaczenie. Natomiast częstotliwość mycia włosów jest sprawą bardzo indywidualną. Myj włosy wtedy, gdy tego wymagają. Jeśli więc szybko się przetłuszczają, myj codziennie, jeśli na dłużej pozostają świeże i zadbane, z szamponu możesz korzystać rzadziej. Właściwie mówiąc o myciu włosy, mówimy błędnie. Najważniejsze jest bowiem oczyszczenie skóry głowy. Dlatego na skórze wykonujemy kilkuminutowy masaż, który po spłukaniu jeszcze raz powtarzamy. By nie prowadzić do powstawania kołtunów i nie szarpać włosów, przesuwamy jedynie po nich dłonią pełną piany i spłukujemy. Podczas mycia otwarte są łuski włosa, dlatego tarcie ich je uszkadza.

piękne włosy przy odpowiedniej pielęgnacji

Po jaką odżywkę sięgnąć?

Odżywkę dobieramy już konkretnie do rodzaju włosów i problemów, z którymi się zmagamy. Możemy więc włosy wzmacniać, nawilżać, zapobiegać wypłukiwaniu się pigmentów itd.

zobacz odżywka do włosów odpowiednia dla swoich włosów

Odżywki nie nakładamy na samą skórę głowy (wpływa na jej przetłuszczanie się i może podrażniać), a jedynie na same włosy.

2. Włosy długie, proste, kręcone – istotne przy doborze kosmetyków, czy nie?

Naturalny wygląd włosów możemy wspomagać albo zmieniać przez odpowiedni dobór kosmetyków. Dlatego przy określaniu rodzaju włosów musimy również zwracać uwagę na ich:

 • grubość i gęstość (czy są cienkie, grube, gęste, rzadkie),
 • rodzaj skrętu (falowane, skręcone, proste),

A także na ich porowatość, czyli na stopień ich zniszczenia. Porowatość może być:

 • niska – kiedy łuski są ściśle ułożone, a włosy odznaczają się zdrową kondycją. Właścicielki włosów z niską porowatością z pewnością będą narzekać na ich trudne układanie i stylizowanie. Jednak takie włosy nie puszą się i nie elektryzują, a do tego są bardzo odporne na mechaniczne uszkodzenia. Tutaj najlepiej sprawdzają się naturalne odżywki ziołowe, natomiast proteiny zbyt obciążają tego rodzaju włosy.
 • Średnia – to mieszanka włosów nisko i wysoko porowatych. Dzieje się tak często, kiedy zdrowe włosy są uszkodzone pod wpływem suszarki, prostownicy bądź niewłaściwego dbania o nie. Na tego rodzaju włosy stosujemy odżywki z humektantami i proteinami.
 • Wysoka – włosy bardzo zniszczone, suche i napuszone, ale podatne na stylizację. Znakiem rozpoznawczym takich włosów jest mocne chłonięcie wody i szybkie schnięcie. Łatwo je uszkodzić codziennymi zabiegami stylizacyjnymi. Pomocne tu będą emolienty, humektanty i kwaśne płukanki, np. octowa, która pomaga domykać łuski.

jak dbać o swoje włosy

3. Nasze błędy z przeszłości

Właściwie nie ma dymu bez ognia, a zniszczonych włosów bez stosowania niewłaściwych kosmetyków czy sprzętu do ich stylizacji. Nie poprawimy więc kondycji włosów, jeśli nie wyeliminujemy wszystkich złych nawyków z przeszłości.

Co jest ważne?

 • zweryfikowanie, które kosmetyki nam szkodzą bądź są niewłaściwie dobrane do rodzaju skóry i włosów,
 • odstawienie szczotek, które ciągną i szarpią włosy,
 • wyrzucenie przestarzałego sprzętu (np. prostownicy z metalowymi płytkami), który niszczy strukturę włosa i niweluje wszelkie efekty ich regeneracji.

zobacz profesjonalne prostownice do włosów bezpieczne dla swoich włosów

zobacz szczotki do włosów do różnego rodzaju włosów

Czego nie rób?

 • nie używaj dziennie prostownicy,
 • nie trzyj włosów podczas mycia.

Pamiętaj o:

 • regularnym podcinaniu końcówek. Wystarczy, że raz na dwa miesiące podetniesz jeden centymetr, by włosy się nie rozdwajały i ładnie wyglądały,
 • podczas suszenia i prostowania ważne aby kosmetyki termoochronne były blisko,
 • dobraniu właściwej szczotki do rodzaju włosów,

właściwym korzystaniu z suszarki (20 – 30 cm od włosów, kończymy chłodnym powietrzem aby zamknąć łuski włosów). Zobacz suszarki z zimnym nawiewem, czyli suszarki z magicznym przyciskiem.

4. Wybieramy się na zakupy

W naszej łazienkowej szafce robimy jednak ewolucję, a nie rewolucję. Nie oznacza bowiem że wszystkie kosmetyki należy od razu wyrzucić do kosza, a suszarki, prostownice czy lokówki wymienić na najnowszej generacji sprzęt. Sprawdzamy najpierw, co nam szkodzi, co jest nieprzydatne i co źle wpływa na kondycję włosów. Następnie szukamy właściwych kosmetyków. Nie sugeruj się tylko poradami ekspertów, blogerek czy koleżanki z pracy. Szczotka z twardym igliwiem może szkodzić przyjaciółce, ale dla Twoich włosów być idealnym rozwiązaniem. Podobnie jest ze składem szamponów. Jeśli przeczytasz, że formaldehyd szkodzi, to najpierw sprawdź czy rzeczywiście szampon, który zakupiłaś podrażnia Twoją skórę. Podobnie weryfikuj działanie np. silikonów.

5. Czytasz więcej – wiesz więcej!

Czy wiesz, jaki najnowszy sprzęt jest dostępny na rynku? Której firmy kosmetyki są najlepsze? Bądź jak szybko, bez konieczności przegrzewania i przesuszania włosów osiągnąć udany rezultat stylizacji? Blogi i porady ekspertów warto czytać, by nadążać za nowościami i wiedzieć, co dla naszych włosów jest idealne i przydatne. Czytaj o składzie kosmetyków, co jest szkodliwe, a co nie. Weryfikuj nowinki i wybieraj blogi, gdzie rezultaty prezentowane są np. na filmach. Szukaj takich blogów, gdzie autorka ma podobne włosy do Twoich bądź chce osiągnąć cel, który Ty sobie wyznaczyłaś. Sprawdzaj, które z hitowych zabiegów, rzeczywiście jest hitem. Jeśli np. chcesz wykonać keratynowe prostowanie włosów, zerknij najpierw jak to się robi, z czego skorzystać, na co zwracać uwagę.

6. Prowadź obserwacje!

Trzeba przy tym wszystkim pamiętać, że nie każdemu to samo służy. Dlatego bardzo ważne jest obserwowanie włosów po myciu, czesaniu, podczas stylizacji, po okresie zimowym, słonecznych wakacjach itd. Dopiero wtedy można relatywnie ocenić, co włosom służy, a co wręcz przeciwnie. Warto zwracać uwagę nie tylko na kosmetyki, ale również na sprzęt i akcesoria do czesania. W obserwacji pomocne są zdjęcia, które warto wykonać raz na miesiąc. Dzięki temu widać, czy włosy są zdrowe, błyszczące, a może przesuszone czy z rozdwojonymi końcówkami.

A Ty jakie masz przemyślenia nt. pielęgnacji swoich włosów? Napisz proszę w komentarzu co i jak robisz aby Twoje włosy były piękniejsze:)

Dodaj komentarz