Czy suszarka niszczy włosy? Zobacz odpowiednie suszenie włosów!

To pytanie z pewnością zadaje sobie właścicielka zarówno długich, jak i krótszych włosów. O negatywnym działaniu suszarki słyszy się od dawna. Czy jednak rzeczywiście suszarka niszczy włosy, czy jedynie jej niewłaściwe użytkowanie?

czy suszarka niszczy włosy

Fryzjerzy doradzają – korzystaj do woli, ale rozsądnie

Zdecydowanie gorące powietrze nie jest pożądane, zwłaszcza dla mokrych włosów. No tak, jednak naturalna metoda suszenia włosów:

  • po pierwsze jest dość czasochłonna,
  • a po drugie trudno w ten sposób uzyskać pożądany efekt ładnej czy zjawiskowej fryzury.

Trzeba więc znaleźć kompromis. Suszyć, ale rozsądnie. Tutaj ważne są dwie kwestie:

Dobra suszarka to podstawa

Właściwie profesjonalna suszarka, nawet z tej tańszej półki zazwyczaj wyposażona jest w opcję jonizacji czy regulacji temperatury, bądź w nawiew chłodnego powietrza. I te trzy opcje są bardzo ważne nie tylko, jeśli chcesz zachować zdrową kondycję włosów, ale również by po wymodelowaniu fryzury, wyeliminować efekt puszenia, elektryzowania się, czy potarganych pasm włosów.

Warto spojrzeć na suszarki z dyfuzorem, zwłaszcza jeśli w szybki i bezpieczny sposób chcesz uzyskać rezultat mocnych sprężynek czy romantycznych loków, bądź koncentrator, jeśli jednocześnie modelujesz pasma włosów podczas ich suszenia.

Pamiętaj, stosuj tylko letni bądź nawet chłodny nawiew

Jasne, że jeśli ustawimy nawiew bardzo gorącego powietrza, to włosy wysuszymy w 10 – 15 minut, co jest ważne, zwłaszcza o poranku, przed wyjściem do pracy.  To jednak bardzo niszczy nasze włosy i niech nas nie zwiodą porady, że wystarczy trzymać suszarkę w odpowiedniej odległości bądź że odżywka do włosów załatwi sprawę. Nic podobnego, gorące powietrze oprócz suszenia włosów, sprawia, że odparowuje z nich woda, a to oznacza, że skutecznie pozbawiamy ich właściwego nawilżenia. Gorący nawiew też źle wpływa na osłonkę włosów, codzienne suszenie więc może doprowadzić do pękania i w rezultacie do kruszenia się łusek.

Dlatego tak ważne jest używanie letniego (takiego, który nie będzie nas parzył na wewnętrznej stronie dłoni) bądź chłodnego nawiewu. W ten sposób nie tylko nie będziemy niszczyć naszych włosów, ale zadbamy o ich lepszy wygląd. Chłodne powietrze sprawi, że łuski się domkną, a włosy będą gładkie i błyszczące, a do tego zachowają odpowiedni poziom nawilżenia. Zdecydowanie na taki zabieg poświęcimy więcej czasu, ale dla zdrowia naszych włosów, bezapelacyjnie warto.

Kiedy suszarka będzie niszczyć nasze włosy?

  • Kiedy nawiew gorącego powietrza skierujemy bezpośrednio na pasmo włosów, bez zachowania przynajmniej 20 centymetrowej odległości.
  • Kiedy jedno pasmo suszymy przez dłuższy czas, nie zmieniając pozycji suszarki. Doprowadzamy wtedy do szybkiego przesuszenia włosów.
  • Podczas suszenia rozczesujemy również mocno splątane włosy.
  • Suszarka nie zapewnia równomiernego nagrzewania, przez co jedne pasma wciąż są mokre, a drugie już mocno przesuszone.

Suszenie chłodnym nawiewem lepsze niż naturalne?

Oczywiście najlepszym sposobem jest z pewnością naturalne suszenie. Tu jednak trzeba pamiętać, że zawiązywanie mokrych włosów w kok czy kucyk, również będzie złym pomysłem, tak samo jak spanie z mokrymi włosami. Jeśli nie mamy tyle czasu, by włosy całkowicie wysuszyć w domu, to musimy mieć świadomość, że mokre włosy są bardziej narażone na wszelkie uszkodzenia, a więc potraktowanie je mroźnym powietrzem czy ostrym słońcem, może być jeszcze gorsze niż zastosowanie suszarki. Czasem jednak włosy źle znoszą nawet chłodny powiew suszarki, np., gdy są mocno porowate , albo dzieje się tak, że po zabiegu suszenia, włosy zamiast się ładnie układać, wyglądają jak siano. Wtedy zdecydowanie warto odstawić suszarkę i postawić na naturalne metody.

Co ma dla nas zbawienny wpływ to:

  • jonizacja – wygładza włosy i zapobiega elektryzowaniu się (pożądane, zwłaszcza w zimowe miesiące),
  • idealny efekt stylizacji włosów, bez konieczności używania prostownicy czy nawet lokówki,
  • dobrze wysuszone włosy są lepiej zabezpieczone przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi (mróz, słońce, wiatr).

Zatem susz, nawet codziennie, ale dobrą suszarką i chłodnym nawiewem, a Twoje włosy będą zdrowe, mocne i zadbane każdego dnia. Zobacz profesjonalne suszarki do włosów w sklepie fryzjerskim!

Dodaj komentarz