Rodzaje suszarek do włosów. Zobacz jaką najlepiej wybrać!

Suszenie włosów wcale nie musi kojarzyć się z niszczącym czy osłabiającym włosy zabiegiem. Wystarczy wybrać właściwą suszarkę, by zapewnić sobie profesjonalny sprzęt do suszenia włosów czy modelowania fryzury. Producenci suszarek rozumieją  największe bolączki, związane z tym zabiegiem, dlatego Twój sprzęt wyposażony jest np. w jonizację. Jaką więc suszarkę do włosów wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rodzaje suszarek do włosów

Suszarki do użytku domowego z pewnością nie muszą być tak wytrzymałe i tak funkcjonalne jak profesjonalne suszarki do włosów w salonach fryzjerskich. Suszarki, które muszą pracować na wysokich obrotach przez wiele godzin, charakteryzują się innymi parametrami technicznymi, ale również często wyższą ceną.

Do domu możesz wybrać większą suszarkę, ale też taką kompaktowych rozmiarów,  którą bez problemów zmieścisz w torbie podróżniczej, lecąc np. na wakacje.

Wybierając suszarkę do prywatnego użytku sprawdź czy:

 • ma wszystkie niezbędna funkcje, jak np. chłodny nawiew, regulację temperatury i nawiewu,
 • długi kabel, zwłaszcza jeśli gniazdko na prąd znajduje się w dalszej odległości od lustra,
 • końcówki – nie w każdej suszarce znajdziesz np. dyfuzor. Ten natomiast zdecydowanie przyda się do układania loków czy unoszenia włosów od ich nasady. W takim przypadku lepiej więc od razu wybrać suszarkę z dyfuzorem w komplecie.

Suszarki różnią się również pod względem funkcjonalności. Na co więc zwrócić uwagę?

Jakie funkcje powinna mieć twoja suszarka do włosów?

Największym utrapieniem starych suszarek były bez wątpienia naelektryzowane i poszarpane włosy. Dziś możesz tego uniknąć dzięki funkcji jonizacji.

 • generator jonów ujemnych nie tylko chroni włosy przed nadmiernym elektryzowaniem się, ale również sprawia, że po wysuszeniu są miękkie i błyszczące. Suszarki z jonizacją niezwykle ułatwiają modelowanie włosów i zapewniają rewelacyjny efekt końcowy. Większość nowoczesnych suszarek wyposażona jest w jonizację. W tańszych modelach warto jednak to zweryfikować.

Kolejną wadą regularnego i nadmiernego suszenia włosów jest ich przesuszenie. By do tego nie dopuszczać innowacyjne suszarki posiadają czujnik nawilżenia włosów.

 • czujnik nawilżenia włosów – to bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza jeśli używasz suszarki do modelowania włosów na szczotce.

Każde suszenie należy zakończyć zimnym nawiewem, wtedy łuski włosów zostaną domknięte, a Twoje włosy będą właściwie chronione. Dlatego Twoja suszarka powinna mieć:

 • opcję chłodnego nawiewu  – najlepiej jeśli suszarka z zimnym nawiewem wyposażona jest dodatkowo w technologię typu Air Plus, zapewniającą większą moc powietrza dwóch prędkości, jak np. w suszarce Moser Ventus Ionic,

Twoja suszarka powinna mieć nie tylko właściwą regulację powietrza, ale również minimum trzystopniową regulację temperatury.

 • regulacja temperatury – producenci nowoczesnych suszarek wyposażą Cię w trzy a nawet czterostopniową regulację temperatury. Polecamy trzystopniową regulacje, jak np. w modelu BaByliss Pro Excess w zupełności powinna wystarczyć. Natomiast do salonu fryzjerskiego lepszym wyborem będzie już suszarka z regulacją temperatury z sześciostopniową regulacją.

Moc i silnik – na co zwrócić uwagę?

To, czy suszarka zapewni Ci silny podmuch powietrza i stabilną pracę na długie lata zależy w dużej mierze od silnika, w jaki jest wyposażona.

Do wyboru masz:

silniki szczotkowe:

 • AC – to silniki wytrzymałe, zasilane prądem zmiennym,
 • DC – to silniki montowane do mniejszych i bardziej poręcznych suszarek. Silnik DC zasilany jest prądem stałym,

silniki bezszczotkowe – to najnowsza propozycja producentów suszarek. Są lekkie, bardzo wytrzymałe i niezwykle wydajne. Jednym z najlepiej sprzedających się modeli jest suszarka BaByliss Pro Rapido, która waży jedynie 399 g i posiada bezszczotkowy silnik Ferrari:

Obecnie najlepszym rozwiązaniem są silniki bezszczotkowe. Ich zastosowanie obniża wagę suszarki, a także zapewnia cichszą i wydajną pracę. Wadą jest zazwyczaj wyższa cena suszarki, ale jeśli zależy Ci na wysokim komforcie podczas suszenia, to zdecyduj się na suszarkę z ultralekkim i mocnym silnikiem bezszczotkowym.

Ważna jest również moc suszarki. Niekoniecznie zawsze trzeba wybierać suszarki z wysoką mocą – między 2000 a 2400 W. Przy cieńszych bądź krótkich włosach zdecydowanie lepiej sprawdzi się suszarka o niższej mocy – między 1400 a 1500 W. Przy cienkich włosach zbyt gorący i mocny strumień powietrza może prowadzić do nadmiernego przesuszania i niszczenia włosów. Co innego w przypadku grubych i długich włosów, które chcesz szybko i efektywnie wysuszyć. Tutaj zdecydowanie przyda się suszarka z dużą mocą moc powyżej 2000W – tutaj polecamy suszarkę Caruso BaByliss PRO, która jest absolutnym liderem na rynku.

Dodatki do Twojej suszarki

Suszarka świetnie nadaje się do stylizacji włosów. Za pomocą suszarki i szczotki można wykręcić różnego typu fryzury, zarówno na krótkich, jak i na długich włosach. Tu jednak przydatne są różnego rodzaju dodatki. Do najpopularniejszych należą:

 • dyfuzor – okrągła nakładka z wypustkami, dzięki którym włosy zamienisz w sprężynki, romantyczne fale czy loki. Suszarka z dyfuzorem przyda się więc, kiedy chcesz poprawić naturalny skręt włosów, bądź unieść włosy od nasady. Polecamy suszarkę Valera Swiss Silent Jet 7500, która w zestawie posiada dyfuzor oraz jest bardzo cicha.
 • Koncentrator powietrza  – to z kolei nakładka, która kieruje cały nadmuch powietrza na konkretne pasmo włosów. Suszarka z koncentratorem powoduje, że wysuszysz włosy szybciej, bezpieczniej i skuteczniej.

Standardowo prawie każda suszarka wyposażona jest właśnie w dyfuzor i koncentrator powietrza. W zestawie możesz jeszcze znaleźć:

 • końcówkę spin curl – świetnie zastąpi suszarko – lokówkę czy lokówkę. Za jej pomocą wyczarujesz fale czy loki nawet na prostych włosach. Spin curl jednak nie jest standardowym wyposażeniem suszarek.

Suszarka ze specjalną powłoką?

Nowoczesne suszarki mogą również pielęgnować Twoje włosy. Wszystko zależy od tego, jaką powłoką zostaną powleczone otwory wylotowe suszarki. Do wyboru masz:

 • powłokę ceramiczną – dzięki której temperatura powietrza zostaje równomiernie rozłożona i nie dochodzi do punktowego przegrzewania włosów, suszarka ceramiczna do ciekawa propozycja;
 • powłokę keratynową – otwory wylotowe nasączone są keratyną, która odżywia włosy, podczas suszenia i nadaje im błyszczący i zdrowy wygląd,
 • powłokę turmalinową – która nie dopuści do zbytniego elektryzowania się włosów. Suszarki turmalinowe są coraz częściej wybierane przez nasze Klientki.

Co jeszcze jest ważne przy zakupie suszarki?

Moc, dyfuzor, regulacja temperatury – to wszystko jest ważne, by szybko, łatwo i bezpiecznie wysuszyć czy ułożyć włosy. Jeśli jednak z suszarki korzystasz  każdego dnia, to zwróć uwagę również na inne parametry techniczne, które przełożą się na odpowiedni komfort podczas suszenia włosów.

 • Długi i obrotowy kabel – jeśli gniazdko znajduje się bezpośrednio w sąsiedztwie lustra, to być może nie jest to tak ważna kwestia. Czasem jednak suszarka niezbędna jest w podróży, albo zmuszona jesteś do znalezienia sobie innego miejsca do stylizacji włosów, kiedy np. łazienka jest zajęta przez pozostałych domowników. Dlatego długi kabel (minimum 2,5 metra) zdaje egzamin. Niektórzy producenci oferują nawet trzymetrowy kabel. Ten jednak w warunkach domowych może wręcz przeszkadzać, plątając się podczas suszenia włosów. W przypadku obrotowych kabli to suszarki Valera są absolutnym liderem.
 • Waga i rozmiar – jeśli suszenie włosów zajmuje Ci 10 – 15 minut, to nie będzie mieć większego znaczenia, czy Twoja suszarka jest np. cięższa. Przy dłuższych czy grubszych włosach możesz jednak odczuwać poważny dyskomfort. W ofercie znajdziesz również mniejsze i lekkie suszarki do włosów, oferujące również mocny nadmuch powietrza, regulację temperatury czy dodatkowe funkcje, jak jonizację.
 • Dodatkowy filtr ochronny – to bardzo przydatna część, jeśli planujesz konkretny zakup na długie lata. Nakładany filtr chroni silnik przed przedostawaniem się nie tylko brudu czy kurzu, ale również mniejszych elementów, mogących doprowadzić do poważnej awarii silnika.
 • głośność suszarki – w ofercie profesjonalnych suszarek są również ciche suszarki, które zdecydowanie będą bardziej lubianę przez domowników.

Co więc będzie dla Ciebie ważne?

 • regulacja temperatury i nawiewususzarki z regulacją siły nawiewu dają możliwość, że odpowiednio dopasujesz strumień powietrza do rodzaju włosów oraz przede wszystkim fantastycznie wystylizujesz włosy. Zasada jest bowiem taka, że gorący strumień służy do wysuszenia włosów, a chłodniejszy do wykończenia stylizacji
 • moc suszarki – dobierz właściwy do rodzaju włosów – przy krótkich i cienkich pasmach – 1400 – 1600W. Przy grubszych i dłuższych włosach – powyżej 2000W.  
 • Wielkość suszarki – przemyśl, która suszarka będzie dla Ciebie wygodna w użyciu i jak często potrzebujesz suszarkę spakować do walizki.
 • Dodatki – masz krótkie włosy, ważniejszy będzie koncentrator powietrza, przy kręconych i długich przyda się z kolei dyfuzor do suszarek albo spin curl.

Dodaj komentarz